سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور با صدور حکمی علیرضا کاظمی را به سرپرستی وزارت آموزش و پرورش منصوب کرد.

به گزارش جماران؛ سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران، طی حکمی علیرضا کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش را به سمت سرپرست این وزارتخانه منصوب کرد.
کاظمی تحصیلکرده حوزه و دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان است و پیش از سمت معاونت پرورشی و فرهنگی وزارتخانه، مدیرکل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی بوده است.

سوابق علیرضا کاظمی

کاظمی متولد ۱۳۴۴، اهل قاین از توابع استان خراسان رضوی و دارای تحصیلات و سوابق گوناگون مدیریتی در عرصه تعلیم و تربیت است. وی سالیانی را در حوزه علمیه تحصیل کرده و در کسوت روحانیت در دوران هشت سال دفاع مقدس حضور یافته است.

مدارج علمی

وی علاوه بر تحصیلات حوزوی، دارای مدارک مختلف دانشگاهی است. کارشناسی الهیات و معارف اسلامی از دانشگاه علوم اسلامی رضوی، کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه فردوسی مشهد و کارشناسی ارشد فقه و مبانی حقوق از دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد و هم اکنون دانشجوی دکترای مدیریت راهبردی در دانشگاه عالی دفاع ملی است.

سوابق اجرایی و مدیریتی

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش دارای سوابق و فعا لیت‌های درخشانی در عرصه تعلیم و تربیت و نیز مسئولیت‌های فرهنگی و اجتماعی است و سابقه ۱۷ ماه حضور فعال در جبهه‌های حق علیه باطل در کسوت روحانیت و طلبگی را در کارنامه خود دارد.
ریاست اداره آموزش و پرورش تایباد، از گردانندگان حلقه صالحین در مرکز آموزشی ثامن الحجج مشهد، عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی واحد تایباد، معاون پژوهش و برنامه ریزی منابع انسانی سازمان آموزش و پرورش خراسان رضوی، معاون آموزشی و فرهنگی دانشکده ثامن الحجج، رییس گروه معارف دانشگاه فرهنگیان مشهد و … از مناصب اجرایی علیرضا کاظمی محسوب می‌شود و آخرین پست سازمانی وی قبل از هجرت به تهران، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی و عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید بهشتی مشهد است.

علیرضا کاظمی در دی ماه 1396 از سوی سید محمد بطحائی وزیر آموزش و پرورش دولت دوازدهم به عنوان معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش منصوب شده بود.

تالیفات

معاون وزیر آموزش و پرورش، علاوه بر مدارج علمی و قابلیت‌های اجرایی، دارای تالیفات متعدد در زمینه تاریخ و جغرافیای اسلامی است که می‌توان به تالیفاتی چون، جغرافیای تاریخی ماوراءالنهر، تاثیر مذهب بر عناصر هنری شام، تحولات فرهنگی و تعلیم و تربیت در قرن پنجم، فتوح اسلامی در مغرب وایبریا، راهبردهای فرهنگی دولت زمینه ساز ظهور و روند شناسی انقلاب اسلامی در ۵ مجلد نام برد.
وی همچنین در حال تدوین پایان نامه دوره دکترای خود با عنوان راهبردهای ارتقا ملی در برنامه درس ملی در سند تحول بنیادین است و مقالاتی چون، سیر تحول مکاتب در مدیریت استراتژیک و نیز نقد سند تحول راهبردی آموزش و پرورش از منظر مدیریت منابع انسانی را به رشته تحریر در آورده است.
با عنایت به سوابق علمی و اجرایی دکتر کاظمی و نیز تجربه تحصیل در حوزه و دانشگاه انتظار می‌رود، روند برنامه‌های تربیتی و فرهنگی در سطح مدارس و آموزشگاه‌های این وزارتخانه ارتقا یابد و با بهره گیری از ظرفیت و پتانسیل حوزه علمیه و طلاب و روحانیون و دیگر نهادها و سازمان‌های مرتبط با فرهنگ و تعلیم و تربیت، شاهد تحقق بخش‌هایی از سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش باشیم.