براساس اخبار غیر رسمی نگارش احکام فوق العاده ویژه فرهنگیان مربوط به گروه معلمان شامل کادر آموزشی و تربیتی مدارس به ادارت مناطق رسیده است و احکام به زودی صادر خواهد شد. این حکم شامل نیروهای اداری ادارات و نیروهای خدماتی مدارس نخواهد بود.

به گزارش«شایانیوز»، براساس اعلام سازمان برنامه و بودجه فوق العاده ویژه معلمان بین ۲۱ تا ۲۷ درصد خواهد بود. تاریخ اجرای حکم از اول فروردین است. همچنین زمان واریز فوق العاده ویژه معلمان اعلام شده و قرار است با حقوق مرداد ماه پرداخت شود. همچمین مبلغ افزایشی هر کدام از رتبه ها به قرار زیر است.
مقدماتی: بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان
رتبه ۱: حدود ۴۰۰ تومان
رتبه ۲: بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومان
رتبه ۳: حدود ۳۰۰ تومان
رتبه ۴ و ۵: حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان

البته این افزایشی برای کسانی که حق مدیریت دریافت می کنند بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان بیشتر خواهد بود. البته بنا بر اخبار منتشر شده فعلا احکام چاپ نخواهد شد.

صحبت های جدید نوبخت درباره احکام جدید فوق العاده ویژه فرهنگیان

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و وبدجه در لایو اینستاگرام خود درباره فوق العاده ویژه فرهنگیان اعلام کرد: طی جلسه ای که با نمایندگان معلمان داشتیم، قرار شد فوق العاده ویژه معلمان با توجه به ظرفیت های قانونی از ۲۱ درصد تا ۲۷ درصد به تناسب سنوات خدمت معلمان اجرایی شود. ما حتی نامه آن را به وزارت آموزش و پرورش ارسال کردیم. اما اظهار نظری صورت گرفت که اگر پایان دوره ما نبود من حتما آن فرد را توبیخ می‌کردم.
وقتی سازمان برنامه و بودجه به آنها ابلاغ می‌کند که برای پرداخت فوق العاده ویژه ۲۱ تا ۲۷ درصد مجوز دارید و ما همه مبانی قانونی را در نظر گرفته ایم، فردی بیاید و بگوید که ما با کسی مشورت کردیم و آنها گفتند که امکان اجرای این تصمیم وجود ندارد. نوبخت ادامه داد: قانون تصریح می‌کند که هرگونه تغییر و اصلاح مبانی حقوق با مجوز کتبی سازمان برنامه و بودجه قابل اجرا است.
وقتی سازمان برنامه و بودجه مجوزی داده است اما گفته شود اجازه دهید برویم از فرد دیگری هم سوال کنم، خطا است. ضمن این که من با عزیزانی از دستگاه نظارتی صحبت کردم و استدلال خود را بیان کردیم. مگر می‌شود چیزی که قانون نباشد را سازمان برنامه و بودجه به اجرا برساند.

پرداخت فوق العاده ویژه فرهنگیان با حقوق مرداد

ناصر سلیمانزاده رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: احکام «فوق العاده ویژه معلمان» اصلاح و در سقف تعیین شده در مصوبات، از ابتدای امسال محاسبه و با حقوق مرداد پرداخت خواهدشد. با پیگیری مجدانه مقام عالی وزارت و موافقت آقای نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، احکام «فوق العاده ویژه معلمان» در سقف تعیین شده در مصوبات مذکور، اصلاح و مابه التفاوت آن از ابتدای امسال محاسبه و با حقوق مرداد، پرداخت خواهد شد. وی افزود: پیش از این، «فوق العاده ویژه معلمان» تحت عنوان «رتبه بندی» پرداخت می‌شد و از این پس براساس «سنوات خدمت» پرداخت خواهد شد.
آقای سلیمانزاده علت تأخیر در اجرای این مصوبه را مغایرت‌های قانونی موجود در مجوز صادر شده از سوی سازمان برنامه و بودجه دانست و افزود: با پیگیری‌های مجدانه‌ای که برای رفع موانع اجرایی این مصوبه در چند روز اخیر از سوی وزیر صورت گرفت، خوشبختانه مغایرت‌ها مرتفع شد و پیگیری‌ها به نتیجه مطلوب رسید.

نحوه محاسبه فوق العاده ویژه فرهنگیان

هفته گذشته پیش ضرایب جدید فوق‌العاده ویژه فرهنگیان و معلمان توسط محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش ابلاغ شد. این میزان حداقل ۲۱ درصد و حداکثر ۲۷ درصد است. فوق العاده ویژه شامل حق شغل + حق شاغل + حق مدیریت + فوق العاده ایثارگری ماده ۶۸ + فوق العاده شغل + سختی کار + بند «ی» + بند «الف» است.
فرهنگیان باید این بند از حکم حقوقی خود را با هم جمع کنند. سپس مجموع را در ضریب اعلام شده زیر ضرب کنند. البته لازم به ذکر است که این مبالغ میزان افزایش فوق العاده ویژه را نشان می‌دهد و مبلغ فوق العاده ویژه فعلی با این مبلغ به دست آمده باید جمع شود تا مبلغ فوق العاده ویژه جدید به دست بیاید.

 • رتبه ۱:
  مقطع ابتدایی ضربدر ۱۱ درصد
  مقطع متوسطه ضربدر ۱۲ درصد
 • رتبه ۲:
  مقطع ابتدایی ضربدر ۹ درصد
  مقطع متوسطه ضربدر ۱۰ درصد
 • رتبه ۳:
  مقطع ابتدایی ضربدر ۶ درصد
  مقطع متوسطه ضربدر ۷ درصد
 • رتبه ۴:
  مقطع ابتدایی ضربدر ۶ درصد
  مقطع متوسطه ضربدر ۷ درصد
 • رتبه ۵:
  مقطع ابتدایی ضربدر ۶ درصد
  مقطع متوسطه ضربدر ۷ درصد

از آنجا که درصدهای اعلامی برای رتبه‌های یک تا سه همه ۲۱ درصد و برای رتبه چهار، ۲۴ درصد و رتبه پنج، ۲۷ درصد می‌باشد و چون در رتبه بندی ناقص قبلی مقداری برای هر رتبه افزایش داشتیم، در این مرحله بایستی میزان افزایش رتبه بندی قبلی رو کسر کنیم؛ مثلا برای رتبه یک متوسطه قبلا ۹ درصد افزایش داشتیم و اکنون ۲۱ درصد هست؛ پس تفاضل این دو میشود ۱۲ درصد افزایش برای رتبه یک؛ همچنین برای رتبه پنج متوسطه قبلا ۲۰ درصد افزایش داشتیم که اکنون به ۲۷ درصد رسیده؛ پس میزان افزایش رتبه پنج، ۷ درصد خواهد بود.

نامه ضریب جدید فوق العاده ویژه فرهنگیان

در نامه نوبخت به حاجی میرزایی آمده است: در پاسخ به نامه شماره 3۹۶۲4 تاریخ 1400/۳/9، بدین‌وسیله به آگاهی می‌رساند که درخواست دستگاه‌های اجرایی و آن وزارتخانه محترم در برخورداری از حداکثر تا پنجاه درصد سقف امتیاز حقوق ثابت و فوق‌العاده‌های مستمر موضوع بند ۱۰ ماده 6۸ قانون مدیریت خدمات کشوری، با توجه به مصوبه شماره ۱۳۸۰۹۱/ت ۵۰۰۰۰ هـ تاریخ ۱393/۱۱/15 هیأت وزیران که این سقف را حداکثر تا سی و پنج درصد تعیین کرده است، قانونی و قابل اجرا نیست. لذا در این راستا اعمال فوق‌العاده ویژه موضوع مصوبه مذکور برای مشمولین طرح طبقه بندی مشاغل معلمان کشور به میزان حداقل ۲۱ درصد و حداکثر ۲۷ درصد، با رعایت مفاد مصوبه یاد شده و ترتیبات مندرج در جزه (۵) بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۱4۰۰ کل کشور و سایر قوانین و مقررات ذی‌ربط از ابتدای سال جاری در سقف اعتبارات مصوب بلامانع است.

نحوه محاسبه فوق العاده ویژه فرهنگیان تا به امروز

برای معلمان و مدیر و معاونین مدارس، از تاریخ 1399/۱/۱ فوق‌العاده ویژه برقرار می‌گردد که مطابق جدول پایین با توجه به مقطع اشتغال فعلی پرسنل و عدد رتبه مندرج درحکم کارگزینی درصد متفاوتی دارد.

درصد فوق‌العاده ویژه معلمان براساس مقطع
رتبه (۱): ابتدایی = ۱۰ درصد، متوسطه = ۹ درصد
رتبه (۲): ابتدایی = ۱۲ درصد، متوسطه = ۱۱ درصد
رتبه (۳): ابتدایی = ۱۵ درصد، متوسطه = ۱۴ درصد
رتبه (۴): ابتدایی = ۱۸ درصد، متوسطه = ۱۷ درصد
رتبه (۵): ابتدایی = ۲۱ درصد، متوسطه = ۲۰ درصد

مبالغ بندهای حقوقی موثر:

 • حق شغل
 • فوق العاده مدیریت
 • حق شاغل
 • فوق العاده ایثارگری
 • فوق العاده سختی کار
 • فوق العاده شغل
 • تفاوت بند (ی)
 • تفاوت جزء (۱)
 • بر اساس حکم

تغییر ضریب حقوقی سال ۹۹ (1399/۱/۱) باهم جمع کرده و حاصل را در درصد تعیین شده فوق العاده ویژه ضرب می‌کنیم. مبلغ به دست آمده مبلغ فوق العاده ویژه این پرسنل درسال ۹۹ خواهد بود.
ضریب حقوقی سال ۹۹: ۲۴۳۸ ریال

فوق العاده ویژه ۵۰ درصدی چیست؟

فوق العاده ویژه ۵۰ درصد یعنی مجموع حق شغل، حق شاغل، فوق العاده شغل، سختی کار، بند «الف»، بند «ی» و حق مدیریت ضرب در ۵۰ درصد یا نیم است که مبلغ قابل توجهی می‌شود. در احکام جدید برقراری فوق العاده ویژه ۵۰ درصدی معلمان آموزش و پرورش به صورت ناقص بین 0 تا 20 درصد اجرا شده و دیوان عدالت اداری این موضوع را تایید کرده است. این موضوع باعث شده تا معلمان پیگیر اجرای کامل فوق العاده شغل شوند و از دولت خواسته اند که با پیگیری این موضوع و مشمول شدن تمامی معلمان به فوق العاده ویژه 50 درصدی خاطره‌ای خوش از دولت دوازدهم برای معلمان برجا بگذارند.